Uluslararası Alanda ODTÜ İnşaat Mühendisliği


Toplum içerisinde genellikle içinde yaşadığınız ve çalıştığınız binaların tasarımı, yapımı ve denetlenmesiyle uğraşan bir mühendislik dalı olarak bilinen İnşaat Mühendisliği, genel kanının aksine, uygarlığın altyapısını oluşturan birçok konuyu kapsar. Modern bir yaşamda gereksinim duyduğumuz ulaşım sistemlerinin - trafik ışıkları dahil - tasarımı ve yapımı; en temel ihtiyacımız olan suyun toplandığı barajların, suyun yaşadığımız yere gelmesini sağlayan şehir suyu dağıtım şebekelerinin tasarımı ve yapımı gibi verilebilecek birçok örnek inşaat mühendisliğinin ilgi alanındadır.

Kuruluşundan beri, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü inşaat sektörüne yetiştirdiği nitelikli mühendisler ve araştırmacılarla modern Türkiye'nin şekillenmesinde önde gelen kuruluş olmuştur. ODTÜ kökenli inşaat Mühendisleri, inşaat mühendisliği atağının öncüleri olarak ulusal ve uluslararası ölçekte sektörde merkezi pozisyonlarda yer almaktadırlar. Ayrıcalıklı akademik ve idari kadrosu, modern araştırma olanakları, nitelikli ve seçkin öğrencileriyle, ODTÜ İnşaat Mühendisliği mükemmelliği hedeflemiş ve sadece Türkiye'de değil dünya çapında da kaliteli ve nitelikli eğitim ve öğretim hizmeti vermektedir.

ODTÜ İnşaat ABET tarafından Türkiye'de akredite edilmiş 2 bölümden birisidir.
ODTÜ İnşaat ABD'deki Kalifornia Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Purdue Üniversitesi, MIT gibi üniversitelerin İnşaat Mühendisliği Bölümleri ile aynı yeterliliğe sahiptir.
ODTÜ İnşaat Mezunları Rusya'dan, Arjantin'e, Çin'den ABD'ye dünyanın her yerinde çalışmakta ve bir çok başarılara imza atmaktadırlar.